Her gün egzersiz yapılır mı? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi? Her gün egzersiz yapmak size zarar verir mi?

Sporun birçok tanımı ve sınırı vardır. Belirli bir tempoda yürümek spor olarak kabul edilebilir. Dinlenme, beslenme, uyku ve spor süresi önemlidir. Bir kişinin puan kapasitesi kilo, yaş, cinsiyet, fiziksel ve zihinsel durum, yaşam tarzı ve metabolizma hızı gibi değişkenlerden etkilenebilir. Birçok insan, özellikle de spora yeni başlayanlar, her gün spor yapıp yapamayacaklarını bilmek ister. Her gün egzersiz yapabilir misiniz?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok farklı nedenle yapılabilir. Profesyonel bir sporcu olmak, fit ve sıkı bir vücuda sahip olmak veya daha sağlıklı hissetmek isteyebilirsiniz. Hedeflerinize karar verdikten sonra, diyetisyenler ve kişisel antrenörler, spor eğitmenleri, spor koçları gibi uzmanlara danışmalısınız. Daha sonra sakatlanma veya sağlık sorunları konusunda endişelenmeden sporu günlük hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Her gün spor yapmak sağlığınıza zarar verir mi?

Düzenli olarak spor yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanımanız önemlidir. Tıbbi durumunuzun belirli sporlara katılmanızı engelleyip engellemediğini öğrenmelisiniz. Spor o kadar geniş bir kavramdır ki herkes için programlar vardır. Düşük performans seviyesine sahip sporlar günlük olarak yapıldığında sorun yaratmaz. Düşük performans yoğunluğuna sahip sporlar şunları içerir:

Yürüyüş

Hafif Koşu

Bisiklet

Yüzme

İp Atlama

Hareketli müzik eşliğinde dans etmek

Aerobik fitness için egzersizler

Uzmanlar her gün ağırlık kaldırma gibi yoğun egzersizlerden kaçınılmasını önermektedir. Yoğun egzersizler fiziksel olarak stresli olabilir ve vücudu zorlayabilir. Süre de dikkate alınması gereken bir diğer faktördür. Bir spora başlarken egzersizin türünü ve süresini göz önünde bulundurmak önemlidir. Vücudunuzun tepkilerini gözlemleyerek kendiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yavaş yavaş nasıl egzersiz yapılacağı konusunda daha bilinçli hale geleceklerdir.

Her gün egzersiz yapmak kas kaybına mı yol açar?

Uzmanlar, her gün egzersiz yaptığınızda sakatlanma riskinin arttığını söylüyor. Vücudunuza kendini toparlaması için biraz zaman tanıyın. Bu süre zarfında kaslar büyümeye başlar ve vücut toparlanmaya başlar. Ancak günlük egzersizin kasları eriteceği doğru değildir. Sadece gelişim sürecini yavaşlatabilir. Spor bir tutku haline gelmemelidir. Spor hem fiziksel hem de psikolojik sağlık için faydalıdır. Sporu değerlendirirken bu yönünü göz önünde bulundurmak önemlidir.

Isınma egzersizlerinin önemini unutmamalısınız. Kas kramplarını, diğer sağlık sorunlarını ve sakatlanmaları önlemek için ısınma çok önemlidir. Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak tavsiye edilir. Bu, yürüyüş ve hafif koşu gibi düşük yoğunluklu egzersizler yaparak yapılabilir. Esneme hareketleri vücudunuzu daha yoğun egzersizlere hazırlamak için yapılır. Isınma ve esneme; germe, güçlendirme ve ısınmayı içerir. Egzersizden sonra esneme ve soğuma önerilir. Bu, kasınızda biriken laktik asitlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Kas ağrısını önleyebilirsiniz.

Ne zaman egzersiz yapmalısınız?

Günün herhangi bir saatinde spor yapabilirsiniz. Egzersizlerinizi her gün yaptığınız şeylere göre planlayın. Fit ve sağlıklı insanların egzersiz yapma olasılığı daha yüksektir. Araştırmalar, uyandıktan sonra ve kahvaltıdan önce yapılan kardiyonun daha fazla yağ yaktığını gösteriyor. Daha fazla kalori yakarsınız. Tempoya alışkın değilseniz vücudunuzu yormaktan kaçınmak en iyisidir. Yoğunluğunuzu ve hızınızı kademeli olarak artırabilirsiniz. Hangi saatte egzersiz yaptığınızdan ziyade biyolojik zamanınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Hazır olduğunuzda egzersiz daha eğlencelidir. Uzmanlar egzersizden hemen önce veya hemen sonra yemek yememenizi öneriyor. Spor için hangi besinleri yemeniz için yazdığımız yazımıza da bakabilirsiniz.. Spor için hangi besinleri yemeniz için yazdığımız yazımıza da bakabilirsiniz.. Uzmanlar, egzersizden 1-2 saat önce ve sonra ağır yemeklerden kaçınmanızı tavsiye ediyor.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Ne kadar süre antrenman yapmaları veya ne sıklıkta egzersiz yapmaları gerektiği sorulduğunda her kişinin farklı bir cevabı olacaktır. Cevaplar hangi sporu yaptığınıza bağlı olarak değişebilir. Örneğin profesyonel sporcular haftada altı kez antrenman yapabilir ve bir gün ara verebilirler. Ancak bu yoğun egzersizler bir uzman gözetiminde yapılır. Spor yaparak sağlıklı bir fiziği korumak için haftada sadece üç ila dört kez antrenman yapmanız gerekir. Dinlenme süreleri aksatılmamalı ve spor günleri birbirini takip etmemelidir. Düzenli egzersiz birçok açıdan faydalıdır.

  • Sağlıklı uyku düzeni
  • Uyku kalitenizi artırır
  • Bağırsak sağlığı için destekler
  • Uzun vadeli sağlık ve uzun ömür üzerinde olumlu etki yapar
  • Ruh sağlığı için destekler
  • Düzenli kalp egzersizi
  • Hareketlerinizdeki enerjiyi artırın
  • Stresi azaltır
  • Vücut esnekliği sağlar

Evde egzersiz yapın: Egzersiz yaparak ne sıklıkta kilo verebilirsiniz?

Uzmanlara göre kilo vermek için haftada 3-4 kez egzersiz yapmalısınız. Süre, ne kadar çalışma yaptığınıza bağlı olarak değişebilir. Kilo vermenin temel amacı yağ yakmaktır. Bir egzersiz planı oluşturmanız gerekecektir. Plank, şınav ve mekik için ekipman gerekmez. Ekipman, ağırlık kaldırmak veya ip atlamak, koşu bandında koşmak, Pilates ekipmanı kullanmak ve esnek bantlar kullanmak için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar