Kylian Mbappe Kimdir?

Futbolun yükselen yıldızını tanıyalım. Altın harflerle ölümsüzleştirilecek bir oyuncu. Kylian Mbappe, Fransa Milli Takımı ve oynadığı takımlar için harika bir oyuncu oldu. Gelecekte de büyük bir oyuncu olmaya devam edecek.

Kylian mbappe’nin hayatı

Kylian Mbappe, 20 Aralık 1998’de Bondy’de doğan Fransız futbolcu. Kamerunlu bir futbol antrenörü olan babası ve Cezayirli bir hentbol oyuncusu olan annesi eski oyunculardı. Kylian sporu seven bir ailede büyüdü. Tüm erkek kardeşleri futbol hayranıydı. Kylian futbola genç yaşta ilgi duymaya başladı. Babasına göre babası ona koçluk yapmaya başladığında Kylian altı yaşındaydı.

Kylian mahallesinden ayrılmak istiyordu ve bunu ancak futbolla yapabileceğini biliyordu. Futbolu çok seviyor. Fransa Futbol Federasyonu tarafından geleceğin yıldızı olarak kabul edilen genç yabancı futbolcu Kylian, ünlü olmadan önce bile öneminin işaretlerini veriyordu.

Monaco bir yıldızın doğum yeri

Kylian Mbappe çocukluğundan beri büyük kulüpler tarafından fark edildi. Chelsea genç takımında oynadı. Daha sonra Monaco genç takımına katıldı ve burada gerçekten parladı.

Mbappe, bir başka Fransız yıldız Thierry Henry tarafından kırılan Monaco rekorlarını kırdı. Gol atan ve maça başlayan en genç Monaco oyuncusu oldu. 2016 yılında Monaco ile üç yıllık bir sözleşme imzaladı. Bu onun ilk profesyonel anlaşmasıydı.

Mbappe hem Monaco hem de Avrupa’nın geri kalanı için başarılı bir kariyer geçirdi. Mbappe ve takımı 2017’de Şampiyonlar Ligi yarı finaline ulaştı. Aynı yıl Fransa Ligue 1 şampiyonluğunu da kazandı.

Mbappe’nin Paris Saint-Germain macerası

Mbappe, Paris Saint-Germain’e kiralandıktan sonraki ilk yılında adından söz ettirdi. Hem hücumda hem de savunmada önemli rol oynayan bir forvet olan Mbappe, takımının geri kalanı tarafından büyük saygı görüyor.

Mbappe’nin transfer değeri ve piyasa değeri de gündemde. İlk yılını Paris kulübünde kiralık olarak geçiren yıldız oyuncu, Fransa’nın en maliyetli genç oyuncusu ve aynı zamanda en pahalı transferi olarak tarihe geçti. Bu transfer 145 milyon avro ve ek olarak 35 milyon avroya mal oldu.

Mbappe’nin Paris Saint-Germain’deki kariyeri onu günden güne geliştirdi. Neymar Di Marian ve Cavani gibi yıldızlarla birlikte oynadı. 2018-2019 sezonunda Ligue 1’de Yılın Oyuncusu seçildi. Hem 2018-2019’da hem de 2019-2020’de Paris şampiyonu oldu. 2019-2020 Şampiyonlar Ligi sezonunu ikinci sırada tamamladı.

Mbappe, Fransa Milli Takımı

Mbappe hem Fransa A hem de Fransa B için oynadı. Katıldığı turnuvalarda takımları adına goller attı. Hem 2016 hem de 2018’de UEFA U-19 Avrupa Şampiyonası ve FIFA Dünya Kupası’nı kazanan genç yıldız hızını artırdı.

Ödüllere doymayan yıldız!

Mbappe ayrıca dünya çapında pek çok ödülün de sahibi oldu. Mbappe, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu seçildi.

2017 ve 2018’de Fransa’da Yılın Oyuncusu gibi prestijli ödüllere layık görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar