Masa Tenisi Nedir? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde masa tenisi çok popüler bir spordur. Oyun bir top ve raketin yanı sıra bir masa ile de oynanabilir. Bu spor İngiltere’de ortaya çıkmış ve 19. yüzyılın sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Oyun, selüloit bir top ve tef şeklindeki raketler kullanılarak oynanır.

Ping-pong adını raketin topa vurduğunda çıkardığı sesten almıştır. 1920 yılında, bir masa tenisi birliği veya federasyonu oluşturmak için yapılan birkaç başarısız girişimin ardından Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) kuruldu. Bu organizasyonun 110’dan fazla katılımcı ülke federasyonu vardır.

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa Tenisi Masası

Masa normalde yeşil veya mavidir. Masa 274 santimetre uzunluğunda ve 152 santimetre genişliğindedir. Masa 76 santimetre yüksekliğindedir. Masa tenisi turnuvaları en az altı metre genişliğinde ve on iki metre uzunluğunda bir masa gerektirir. Orta masa boyunca gerildiğinde, ağ 15 santimetre (veya 25 milimetre) yüksekliğinde olmalıdır. Buna ağ düzeneği denir.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi toplarının yapımında selüloit veya benzeri plastikler kullanılır. Toplar beyaz veya turuncu renkte olabilir. Masa tenisi topu 40 milimetrelik bir çapa sahiptir ve küreseldir. Masa tenisi topunun ağırlığı 2,7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

En az %85’i ahşaptır. Ahşap raketler genellikle kaba bir kauçuk kaplama veya plastik ile kaplanır. Ahşap raketin topla temas eden yüzeyi sağlam ve pürüzsüz olmalıdır. Raketin topla temas eden yüzeyini kaplayan kauçuk, yapışkan dahil 2 mm’den kalın olmayan süngersiz bir kauçuk veya iç veya dış tırtıklı, ancak yapışkan dahil 4 mm’den kalın olmayan sandviç kauçuk olmalıdır.

Masa tenisi kuralları nelerdir? Masa Tenisi nedir?

Top oyun alanı içinde kalmalıdır. Oyun servis ile başlar ve anlaşmaya göre üç veya beş sete bölünür. Topa bir oyuncunun kendi sahasında raketle yalnızca bir kez vurulabilir ve ardından rakibine gönderilmesi gerekir. Kuralları ihlal eden oyuncunun rakibine bir puan verilir. Her sayının ardından oyunu yeniden başlatmak için yeni bir servis atılır. Her beş sayıda bir servis atan oyuncu değiştirilir. 21 puana sahip olan oyuncu seti kazanır. Skor 20-20’de berabere ise, servis her sayıda değişir. En çok sayıya sahip olan oyuncu kazanır. Oyuncular ellerini açık tutarken raketi havaya vurarak servis atarlar. Servis sırasında top sadece diğer takımın sahasında sekebilir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Çiftler maçlarında servis atan oyuncu masanın sağ tarafındaki oyuncudur. Servis atan oyuncu topu çapraz olarak masaya gönderir. Her iki partner de dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

Ralli Topun oyunda olduğu bir süre.

Top: Top servis için henüz kaldırılmamış olsa bile, servis atan oyuncunun elindeyken hala oyundadır. Top, servis atıldıktan sonra sayı veya let kararı verilene kadar oyunda kalır.

Drop: Tek bir skorla sonuçlanmayan bir ralli.

Sayı: Sayıyla sonuçlanan bir ralli

Raket Eli: Raketi tutan el.

Serbest el: Raketsiz el. Serbest kol: Serbest elin kol kısmıdır.

Bir oyuncu raketle veya raketi tutan elin bileğin altındaki kısmıyla topa dokunduğunda bir vuruş yapmış olur.

Top korttan çıkmadan veya korta ulaşmadan önce rakibin kıyafetine veya taşıdığı veya giydiği herhangi bir nesneye temas ederse top bloke edilir.

Servis atan oyuncu bir ralli sırasında topa ilk vuran oyuncudur.

Returner, bir rallide topa vuran ikinci oyuncudur.

Hakemler maçtan sorumludur.

Masa tenisi maçlarında gerektiğinde hakeme yardımcı olması için her zaman bir yardımcı hakem bulunur.

Maçın başında masa tenisi oyuncuları top dışında hiçbir şey giymezler.

Bir maçta top filenin masa dışında kalan kısmının üzerinden veya altından geçerse, topun filenin üzerinden veya altından geçtiği de kabul edilir. Masa uzantısı, masa tenisi kortunun iki ucu arasındaki alan olarak tanımlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar