Spor sonrası kas ağrınız varsa ne yapmalısınız?

Egzersize başladığınızda, egzersizi bıraktığınızda veya egzersiz rutininizi değiştirdiğinizde birkaç gün boyunca ağrı hissedebilirsiniz. Kas ağrısı normal olabilir. Birkaç basit önlem alarak etkilerini en aza indirebilirsiniz. Günlük hayatınıza müdahale etmesini veya yaptığınız spordan keyif almanızı engellemesini nasıl önleyebileceğinizi tartışmadan önce neden kas ağrısının nedenlerini ve etkilerini incelemiyoruz? Bu makale size spor sonrası kas ağrıları hakkında gerekli tüm bilgileri sağlayacaktır.

Egzersizden sonra kas ağrısı neden olur?

Ara verdikten sonra tekrar egzersiz yapmaya başladığınızda gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı yaşayabilirsiniz. Bir egzersiz rutinine başladığınızda veya değiştirdiğinizde, yoğunluğu veya süreyi artırdığınızda veya tamamen yeni bir rutine başladığınızda ortaya çıkabilir. Bu durum, egzersiz sonrasında kaslarda meydana gelen mikroskobik hasarın bir sonucudur. DOMS sadece amatör sporcuları değil, uzun yıllardır spor yapan sporcuları da etkileyebilir. Endişelenmenize gerek yok. Zaman içinde kaslarınız uyum sağlayacaktır.

Kas yorgunluğu da spor sonrası ağrıya neden olabilir. Kas yorgunluğu DOMS ile karıştırılmamalıdır. Laktik asit de bu süreçte rol oynar. Bu rahatsızlık, artık laktik asit birikimi ve enerji depolarının bozulması nedeniyle birkaç saat sürebilir.

Kas yorgunluğu ve ağrısı aşağıdaki faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Egzersize yeni başladıysanız vücudunuz 2-3 gün boyunca ağrıyabilir. Egzersiz yapmaya devam ettikçe ağrılarınız azalacaktır.
 • Kaslar alışkın olduklarından daha fazla gerildiğinde ağrı oluşabilir.
 • Soğumayı veya esnemeyi ihmal etmek. Fiziksel aktiviteden önce kaslar gerilmeli ve soğutulmalıdır.
 • Egzersiz sırasında nefes alıp vermeye dikkat etmezseniz kaslarınızın ağrımasına neden olabilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısı nasıl önlenir

Spordan önce ve spor sırasında, karın ağrısı veya bacak ağrısı gibi egzersiz sonrası ağrıları azaltmak veya önlemek için bazı şeyler yapabilirsiniz. Bunları deneyebilirsiniz:

 • Kas ağrısını önlemek için yeni egzersizinize yavaş başlayın.
 • Kan akışını iyileştirmek ve esnekliği artırmak için egzersizden önce dinamik esneme hareketleri yapın.
 • Herhangi bir spora başlamadan önce biraz kahve veya kafein içeren içecekler içmek en iyisidir.
 • Fiziksel aktivite su gerektirir.
 • Rutininize soğuma hareketleri ekleyerek egzersiz sonrası ağrı olasılığını azaltın. Ayrıca laktik asit birikimini önlemek için aerobik egzersizler yapabilir veya yavaş yürüyebilirsiniz.

Kas ağrısını hafifletmek için ne yapabilirsiniz?

DOMS veya kas yorgunluğu, en basit fiziksel aktiviteleri bile acı verici hale getirebilir. Bu ipuçları kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kalıcı kas ağrısı yaşıyorsanız bir doktora danışmalısınız.

 • Kas ağrısını azaltmanın en iyi yollarından biri kaslarınızı dinlendirmektir. Kısa bir aradan sonra antrenmanınıza yavaşça devam edin.
 • Bir spor seansından sonra ağrıyan bölgeye ısı uygulanabilir. Tüm vücudu rahatlatmak için ısıtma bantları, sıcak havlular veya ılık bir banyo kullanın.
 • Isı terapisinden sonra kasları ve eklemleri yatıştırmak için soğuk terapi kullanılabilir. Soğuk uygulamak için buz paketleri, jel-soğuk kompresler ve diğer birçok ürünü kullanabilirsiniz. Buzu doğrudan cildinize koymamanız gerektiğini unutmayın.
 • Masaj, kas ağrısını hafifletmek için harika bir yoldur. Masaj DOMS’u azaltabilir ve kas performansını artırabilir. Kas gerginliğini azaltan, kan akışını düzenleyen ve kasların performansını artıran masajlarla rahatlama sağlanabilir.
 • Doktorunuza danışırsanız, rahatlamak için kas gevşetici kremler ve ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Ananas, zencefil ve kiraz gibi anti-enflamatuar gıdaların kas ağrısını azalttığı gösterilmiştir. Bu gıdalar diyetinize eklenebilir.

“Kas ağrısı yaşamama rağmen egzersiz yapmaya devam edebilir miyim?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Kaslarınızı yormayan egzersizler kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar