Terlemek Kilo Verdirir Mi? Terlemek Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Terleme kilo kaybına neden olmaz. Vücut su ve mineralleri atarak kilo kaybeder. Kilo kaybı birkaç gün içinde geri dönecektir. Kısa sürede oluşan kilo dalgalanmasının çoğu su ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Aşırı terlemek kilo kaybına yol açmaz.

Egzersiz yaparken terlemek kilo verdirir mi yoksa aldırır mı? Sıcakta terlemek kilo vermenize neden olur mu? Terlemek kilo vermeye daha mı elverişlidir? Bunlar kilo vermek isteyen kişilerin en sık sorduğu sorulardan bazıları. Cevaplar yazımızda.

Neden terleriz?

Terlemek normal ve sağlıklıdır. Terleme, salgı bezleri düzgün çalışan herkes için sağlıklı ve normal olabilir.

Terleme vücut ısısının düzenlenmesine ve düşürülmesine yardımcı olur. Çoğunlukla su olan ter, cilt yüzeyinden buharlaşır. Bu da doğal olarak vücut ısınızı düşürür.

Egzersiz vücut ısısını yükseltir.

Terleme aktif kaslar gerektirmez. Terleme sıcak ve nemli havalarda meydana gelir. Vücut ısınızı düzenlemek önemlidir.

Terleme neden kilo vermeye yardımcı olmaz?

Terleme vücudunuzun mineralleri ve suyu atmasına yardımcı olur. Bu da vücut ısınızın korunmasına yardımcı olur.

Her terleme kilo kaybına yol açmaz. Sıcak bir saunada veya sıcak havalarda olduğu gibi sadece ısınızı düzenlemek için terlerseniz kilo alırsınız. Yediğiniz karbonhidrat miktarı, ne kadar kilo alacağınızı belirlemede bir faktördür.

Terlemek tek başına kilo vermenize veya kalori yakmanıza yardımcı olmaz.

Egzersiz yaparken terlemek kalori yaktırabilir mi?

Harika bir egzersiz hayal ettiğinizde aklınıza terli bir takım elbise ve kızarmış bir yanak gelebilir. Egzersiz sırasında terlemenin kilo vereceğiniz anlamına gelmediğini bilmek önemlidir.

Terleme miktarı da her bireye özgüdür. Bazı insanlar doğal olarak daha fazla terler çünkü salgı bezleri daha aktiftir.

Terleme miktarının yakılan kalori ile doğrudan ilişkili olduğunu söylemek yanlıştır. Ayrıca, çok terleyen kişilerin daha az kalori yaktığını iddia etmek de yanlıştır.

Terlemeden nasıl kilo verebilirsiniz?

Terlemeden de kilo verebilirsiniz. Kilo vermek için kalori açığı yaratmanız gerekir. Daha az kalori tüketerek ya da kalori yakıcı egzersizler yaparak bu açığı kapatabilirsiniz. Bu aktiviteler terlemenizi gerektirmez.

Egzersiz yaparak ne kadar kilo verebilirsiniz?

Terleyerek verebileceğiniz kilo miktarı mineral bileşiminize ve ne kadar karbonhidrat tükettiğinize bağlıdır.

Terlemenin nedenleri nelerdir?

Bezlerinizin büyüklüğü ve ortamın sıcaklığı gibi diğer faktörler ne kadar ter ürettiğinizi etkileyebilir.

Vücut büyüklüğü: Vücutları daha büyük olan kişiler daha fazla yüzey alanına sahip oldukları için daha fazla terleme eğilimindedirler.

Yaşlandıkça vücudumuz ısıya daha az toleranslı hale gelebilir. Yaşlandıkça terleme miktarı değişebilir.

Kas kütlesi: Kas, yağdan daha fazla ısı üretir. İki kişi aynı kiloda ancak farklı kas kütlelerine sahipse, daha fazla ısıya sahip olan kişi daha fazla terleyecektir.

Sağlık Durumu: Hormon dalgalanmaları, grip, anksiyete vb. gibi sağlığınızı etkileyebilecek birçok faktör vardır. Terleme diğer faktörlerden de etkilenebilir.

Nasıl daha fazla kalori yakılır?

Daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek istiyorsanız egzersizlerinizin yoğunluğunu ve sıklığını artırmanız gerekir. Ne kadar çok kalori yakarsanız, kilo vermeniz o kadar kolay olacaktır.

Aşırı terlemenize neden olmayan aktiviteler bile kalori yaktırır. Yüzmek, ağırlık kaldırmak veya soğuk havalarda egzersiz yapmak gibi sizi aşırı terletmeyen aktiviteler bile kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yetişkinler kalori yakımını desteklemek için haftada beş gün orta yoğunlukta 30 dakika egzersiz yapmalıdır. Jogging veya tempolu yürüyüş de buna dahil edilebilir.

Sonuç

Terlemek her zaman kilo verdiğiniz ve kalori yaktığınız anlamına gelmez. Terlemek yağ yakmaz. Terlemek formda olduğunuzu göstermez.

Kilo vermek için terlemek yerine egzersizlerinizi yoğunlaştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar