Yatmadan önce spor yapmak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir

Spora yeni başlayan ya da yeni bir antrenman rutinine başlamak isteyen çoğu insan aynı şeyi sorar: Egzersiz için en uygun zaman ne zamandır? Yemek yemeden egzersiz yapabilirsiniz. Geceleri egzersiz yapmak zorunda mısınız? Yatmadan önce egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu sorulara kilo vermeye ya da büyümeye odaklanmaktan ziyade sağlık açısından cevap verilmelidir. Uzmanlar ne zaman egzersiz yapılması gerektiği konusunda ikiye bölünmüştür. Bazıları spor ve akşam aktivitelerinin daha faydalı olduğuna inanıyor. Yatmadan önce egzersiz yapmak sağlık ve vücut için iyidir. Cevabı birlikte keşfedeceğiz.

Spor yapmak için zamanı nasıl ayarlıyorsunuz?

Spor meraklılarının birçok farklı hedefi vardır. Spor tutkunlarının farklı hedefleri olabilir. Tüm sporseverler aynı hedefleri paylaşır: daha sağlıklı, daha fit bir vücut. Hangi sporu yapmanın veya ne zaman egzersiz yapmanın en iyisi olduğunu bilmek kafa karıştırıcı olabilir. Egzersiz yapmak için ideal bir zaman yoktur çünkü herkesin günlük yaşamı, biyolojik ritmi ve sağlığı kendine özgüdür.

Eğer sağlıklıysanız ve mideniz boşsa sabah ilk iş egzersiz yapın. Uyandığınızda vücudunuzun glikojen rezervleri boştur, bu nedenle egzersiz için enerjiniz yağdan elde edilir. Spor aç karnına uygun bir şekilde yapılmalıdır. Akşam ve gece sporları vücudunuzu rahatlatmak ve uykuyu teşvik etmek için mükemmeldir. Ayrıca uyku kalitesini de artırırlar. Akşam sporlarının en etkili olabilmesi için aktivitenin hızı ve süresi çok önemlidir.

Uyku Bozuklukları ve Akşam Sporları

Birçok insan uyumakta zorluk çeker. Her insan uykusuzluktan farklı bir şekilde etkilenebilir. Uykusuzluk tıbbi bir durumun belirtisi veya yan etkisi olabilir. Sağlık sorunu olmayan kişiler de sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve kafein tüketiminin yanı sıra stres ve kötü alışkanlıklar nedeniyle uykusuzluk çekebilir.

Uyku sorunu yaşıyorsanız yatmadan önce egzersiz yapmak ters etki yaratıyor gibi görünebilir. Kısmen haklısınız. Daha yüksek bir kalp atış hızınız veya artan adrenalininiz varsa gece egzersiz yaptıktan sonra daha yorgun hissedebilirsiniz. “Evet!” diyenler ne dedi? Ne dedi? “Evet!” ne anlama geliyor? İşte dinlendirici bir gece uykusu için bazı ipuçları.

Vücudunuzu Gerin, Kaslarınızı Rahatlatın

Ne kadar hızlı ya da yavaş yaşarsanız yaşayın sonunda yorgun olacaksınız. Bacaklarınız, kollarınız ve omurga kaslarınız gün boyunca kullandıkları tüm kaslar nedeniyle yorulmuş olabilir. Bu kas yorgunluğunun huzurlu bir şekilde uykuya dalamamanıza da katkıda bulunması mümkündür. Gece ve akşamları egzersiz yapmak vücudunuzu rahatlatmak ve kas yorgunluğunu azaltmak için iyi bir yoldur.

Yoğun kardiyo, HIIT ve ağırlık antrenmanlarını daha dinç olduğunuz sabah saatlerine saklayın. Kalp atış hızını düşüren ve kasları gevşeten egzersizler, gece uyumak için kalp atış hızını artıran egzersizlerden daha iyidir. Yavaş tempolu Pilates veya Yoga egzersizlerini seçebilir ve ardından kaslarınızı esneterek soğutabilirsiniz. Bu egzersizler rahatlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları akşam sporunu desteklemenize yardımcı olabilir

Yorgunsanız ve uykudan gözlerinizi kapatmışsanız, kendinizi egzersiz yapmaya zorlamak faydasızdır. Günün yorgunluğuna ve stresine en iyi çözümü rahatlatıcı ve düşük tempolu bir gece sporu yaparak bulabilirsiniz. Gece egzersizlerinizden en iyi şekilde yararlanmak için günlük programınızı gözden geçirmelisiniz. Sağlıklı beslenin ve kafein gibi uykusuzluğa neden olan maddeleri sınırlandırın. Akşam yemeği için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Doğru spor kıyafetlerini ve ekipmanlarını seçin

Rahatlatıcı gece sporunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için doğru ekipman ve giysilere sahip olmanız önemlidir. Gece sporları kaslarınızı esnetmek ve rahatlatmak içindir. Bu nedenle kendinizi incitmemeniz önemlidir.

Her zaman yavaşça soğuyun ve gerinin. Belinizi destekleyen pilates matlarını ve ekipmanlarını seçin ve dizlerinizi dizliklerle koruyun. Akşam antrenmanı sırasında rahat, hafif ve koruyucu spor kıyafetleri giyin. />Sporda nasıl giyinmeniz gerektiğini Personal Trainer ile görüşerek de öğrenebilirsiniz. />Sporda nasıl giyinmeniz gerektiğini Personal Trainer ile görüşerek de öğrenebilirsiniz. . Dilerseniz antrenmanınızdan sonra ılık bir duş alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar